Friedleb Ferdinand Runge – Objevitel kofeinu

Dnes Ti představíme Godfathera Kofeinu a našeho velkého hrdinu – Friedleba Ferdinanda Rungeho. 

 

Friedlieb Ferdinand Runge, německý analytický chemik známý jako objevitel kofeinu a tím pádem náš velký Hero. 

Runge se narodil v Německu v roce 1794 a vždy byl fascinován vědou. Během studia chemie na univerzitě v Jeně v Německu velmi zapůsobil na jeho profesora J.W. Döbereinera, který mu dál pár zrnek kávy a požádal ho, aby mu mladý Runge udělal detailní chemický rozbor. 

FFR 

Runge k tomu přistoupil opravdu velmi zodpovědně. Rozbory mu zabraly téměř rok. Psal se podzim roku 1819, kdy v kávových zrnkách objevil dosud neznámou složku, dnes známou jako kofein. My si troufneme říct, že bez pití kávy při dlouhých nočních rozborech a pořádné dávky kofeinu, které u toho do sebe dostával, by samotný kofein neobjevil. :) 

Takže až si budeš dávat svoji další Black Insomnii, jenž Ti nakopne den, nebo  udrží vzhůru až do brzkých ranních hodin, tak si vzpomeň právě na tohoto chlapíka! :) 

chemická sloučenina kofeinu
chemická sloučenina kofeinu 


Dnes víme, že kofein je složka v kávě, která nás udržuje v pohotovosti a bdění (a je mimochodem světově nejrozšířenější psychoaktivní drogou). Ve své nejčistší formě je kofein bílá a hořká organická sloučenina nalezená v mnoha semenech a rostlinách v tropických nebo subtropických oblastech světa. Kofein je pro tyto rostliny přírodním pesticidem a chrání je tak před škůdci. 
 

kofein pod mikroskopem

kofein pod mikroskopem 


Bez Runga by tedy nevznikla ani Black Insomnia, kromě toho že bychom asi nikdo nedostudoval a hodně z nás by se nedostalo z postele. :D Ještě jednou děkujeme, mistře! 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení