Co byste měli, nebo alespoň mohli, vědět o Robustě?

O kávě Arabika jste už pravděpodobně slyšeli, je nejoblíbenějším kávovým zrnem na světě. Na druhém místě se drží káva Robusta, která tvoří odhadem 40 % světové produkce kávy. Arabika a Robusta dohromady pokrývají 99 % kávové produkce, zbylé jedno procento zaujímá vzácná Liberika. 

Arabika i Robusta mají své příznivce i odpůrce. Zatímco u Arabiky si lidé vychvalují spoustu tónů a bohatší chuť, velkou předností Robusty je zejména vysoký obsah kofeinu

 

Kde se pěstuje Robusta

Kávová zrna Robusta pocházejí z rostliny Coffea canephora, jenž je nenáročná na pěstování a získáte z ní více zrn než z Arabiky, díky tomu je Robusta levnější. Pěstuje se zejména ve Vietnamu (40 % světového vývozu), Brazílii (25 %) a Indonésii (13 %). 

Daří se jí v nízkých nadmořských výškách zhruba do 600 m n. m. Rostliny jsou vysoké, dosahují 4 až 6 metrů, a stejně robustní jako jejich název. Vydrží déšť i vysoké teploty, sklízet zrna je možné po 11 měsících. 


Robusta harvest

 

Vysoký obsah kofeinu 

Zrnka Robusty jsou doslova napěchovaná kofeinem. I díky tomu je rostlina tak odolná, vysoká hladina kofeinu funguje jako pesticid, rostlinka je tak chráněna vůči škůdcům a chorobám. Pro člověka vysoký obsah kofeinu znamená vyšší účinek kávy – více energie, méně únavy

 

Robusta beans

 

Přijdete jí na chuť 

Vzhledem k vysoké hladině kofeinu má Robusta spíš hořkou chuť, zemitou a kyselejší, s ořechovými a čokoládovými tóny. Výslednou chuť nicméně ovlivňují podmínky pěstování a původ. Špičková Robusta chutná stejně dobře, kolikrát i lépe, než obyčejná Arabika, a to je případ právě Black Insomnie. ???? 

Občas se oba druhy kávy kombinují, protože zatímco Arabika dodává typickou chuť, Robusta ji vyšperkuje o nálož kofeinu a bohatou cremu. 

 

66699902_2450092341947276_5015528917347071666_n

 

Robusta vás skutečně nakopne 

O tom vás ostatně přesvědčíme s Black Insomnií. Naše káva je směsí prvotřídní Robusty (80%) a Arabiky (20%). Výsledkem je oříškové aroma s karamelovou sladkostí doplněnou o hořkou čokoládu a 300 mg kofeinu v jedné dávce, prostě káva pro ty nejnáročnější kávičkáře. 

 

Studio Session-9268-Edit

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení